r. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.
Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.
Jego jedynym celem jest tylko to
Kiedy odczuwamy ból zęba wówczas jedyne co nam pozostaje to znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny i umówić się na szybką wizytę u lekarza specjalisty. Niestety mimo, iż tego rodzaju fachowiec często nie należy do naszych ulubionych to popularna metoda "gry na zwłokę" może w tym przypadku przynieść więcej szkody niż pożytku. Bolący ząb to bowiem już właściwie ostatni sygnał jaki wysyła nam nasz organizm do tego by podjąć specjalistyczne leczenie. Warto także mieć na uwadze to, iż im szybciej wykonana zostanie diagnostyka, tym większe szanse na to, że nie zdąży się rozwinąć żadna poważniejsza dolegliwość. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie bóle są zazwyczaj czymś co zwiastuje poważniejsze infekcje. Dobrze jest także chociażby spróbować jakiś działań, które sprawią, iż stomatolog będzie nam się dobrze kojarzył. Pomóc w tym może choćby przywoływanie pozytywnych wspomnień z tym związanych. Metoda ta ma na celu "oswojenie się" nieco z tą niewygodną sytuacją, która czeka nas w gabinecie. na sam koniec pamiętajmy, że dentysta nie chce nam zrobić żadnej krzywdy a wręcz przeciwnie. Jego jedynym celem jest tylko to, aby nam pomóc.
Są osoby dla których stomatolog jest
Każdy dobry gabinet dentystyczny to miejsce, które jest wręcz oblegane przez pacjentów. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym wypadku czeka nas proteza. A nie ma przecież najmniejszych wątpliwości, że zawsze to lepiej mieć własne zęby niż sztuczne. Są osoby, dla których stomatolog jest niestraszny, ale są i tacy, u których dentysta budzi niezbyt pozytywne emocje. Na szczęście w obecnej dobie pacjenci mogą już liczyć na naprawdę nowoczesne sposoby leczenia. To efekt postępu cywilizacyjnego i rozwoju nauk medycznych. To, w jakich czasach żyjemy, ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jeszcze jakieś dwadzieścia czy trzydzieści lat temu świat oferował nam dużo mniej.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, dodajmy jeszcze, że bardzo ważne jest, by regularnie chodzić do dentysty i tym samym kontrolować stan naszego uzębienia, bo zęby po prostu psują się i już. A zdecydowanie lepiej przecież jest uzupełnić mały ubytek w zębie niż duży. Tym bardziej że próchnica to coś, co musimy eliminować. Nie wszyscy wiedzą, że nieleczone zęby bywają przyczyną bardzo wielu chorób.
Jednak szczoteczka nie jest w stanie
Jak właściwie dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem? Oczywiście przede wszystkim należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych – tutaj z pomocą przyjdzie nam klasyczna nić dentystyczna. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są regularne wizyty u dentysty. Dentysta nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, zaleci lub wykona ewentualne leczenie ubytków, ale również doradzi w kwestii profilaktyki domowej. W końcu każdy z nas jest inny i nawet dbanie o zęby w wielu przypadkach jest sprawą indywidualną.
Jeśli chodzi o wybór szczoteczki, to dobrze jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną z obrotową główką, która lepiej i dokładniej doczyści nasze zęby. Stomatolog z całą pewnością doradzi wybór takiej szczoteczki, aby zakupić dobry sprzęt, ale też nie przepłacać. Warto też poprosić o udzielenie instruktażu mycia i nitkowania zębów, tak, by w trakcie codziennych praktyk nie uszkodzić ani dziąseł, ani szkliwa.
Gabinet dentystyczny to miejsce, w którym znajdziemy szeroką ofertę profilaktyki stomatologicznej, począwszy od usuwania kamienia i osadu nazębnego, poprzez lakowanie, lakierowanie, czy fluoryzację zębów, aż po leczenie i wypełnianie ubytków, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad stanem naszego uzębienia i uniknąć problemów z próchnicą, nadwrażliwością zębów, czy poważniejszymi schorzeniami.
Przed wizytą u dentysty
Nie wielu osób wizyta w gabinecie dentystycznym w dalszym ciągu jest źródłem stresu. Stres ten można w znacznym stopniu zminimalizować, jeśli odpowiednio przygotujemy się przed odwiedzinami u lekarza. Każdy pacjent wie, że należy porządnie umyć zęby, unikamy również jedzenia produktów, które wydzielają charakterystyczny zapach. Nie spożywamy więc cebuli, czosnku oraz, oczywiście, alkoholu. W przypadku zmiany gabinetu lekarskiego dobrze jest zabrać ze sobą naszą dokumentację medyczną. Bez problemu powinniśmy otrzymać ją z dawnej przychodni. W ten sposób dentysta będzie wiedział z czym się zmagamy, pozna co w naszej jamie ustnej zostało już zrobione oraz dowie się, co jest do zrobienia. W przeciwnym razie, stomatolog może zlecić zrobienie zdjęcia panoramicznego - a są to już dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że czasami zmuszeni jesteśmy odwołać wizytę. Dzieję się tak w przypadku, kiedy cierpimy na infekcję, mamy katar albo wyskoczyła nam opryszczka na wardze lub afta w jamie ustnej. Gabinet dentystyczny przesunie naszą wizytę na inny, dogodny dla nas termin, w tym czasie powinniśmy wyleczyć dolegliwość.
Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.